Joža Uprka a Příběh velikonoční

1. 04. 2023 - 14. 05. 2023, 00:00

Velikonoce představují pro všechny křesťany největší církevní svátky v roce a historie utrpení a obětování Ježíše Krista pro spásu lidstva asi nejznámější příběh v celých dějinách. Právě v oblasti výtvarného umění bylo vytvořeno nekonečné množství děl s tímto námětem a do zpracování tohoto tématu se v průběhu své tvorby pouštěli i ti nejznámější umělci, malíři, sochaři, řezbáři …

My jsme vám v roce minulém představili jistě zajímavou křížovou cestu známého kreslíře a humoristy Petra Urbana, a protože se výstava setkala se značným zájmem veřejnosti, rozhodli jsme se i letos jít touto cestou. Tentokrát je to autor již nežijící, ale o to známější. Jedná se o Jožu Uprku, mistra štětce, který na svých plátnech ponejvíce zachytil krásu, rozmanitost a vřelost svého rodného kraje, Slovácka. Joža Uprka byl ve svém životě velice činný, a proto v jeho umělecké činnosti nemůže chybět ani pašijový příběh.

Křížová cesta, kterou vám ve fotokopiích nabízíme v kostele sv. Jana Nepomuckého, byla vytvořena v době I. republiky. Byla namalována na objednávku soukromé osoby pro jednu z kaplí ve Věrovanech. Nikdy však nedošlo k její instalaci a křížová cesta skončila uložena v půdních prostorách.

Celý cyklus však byl nakonec zachráněn a nyní zdobí interiéry skvělé Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti.

Kontakt:
Spolkový dům
Lierova 146, 284 01  Kutná Hora
Tel.: +420 327 314 958 l.126
E-mail: spd@mu.kutnahora.cz 

23379-joza-uprka-posledni-velka-pout-u-svateho-antoninka.jpg

Typ: Výstavy

Organizátor: Město Kutná Hora

Místo konání: Kostel sv. Jana Nepomuckého, (vstup přes Spolkový dům) Lierova 146, 284 01 Kutná Hora

Web: http://www.kutnahora.cz